53. Konferencja WEFTA – „Blue Bio Opportunities for Health and Value”
W dniach 13–17 października 2025 roku w Gdańsku odbędzie się jedno z najważniejszych europejskich wydarzeń naukowych poświęconych technologii rybołówstwa, przetwórstwa rybnego i akwakultury – 53. Konferencja WEFTA (West European Fish Technologists Association).
Tegoroczna edycja, której organizatorem jest Morski Instytut Rybacki – Państwowy Instytut Badawczy, odbywa się pod patronatem Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
Międzynarodowe spotkanie ekspertów
Konferencja WEFTA to prestiżowe forum wymiany wiedzy i doświadczeń, łączące naukowców, ekspertów branżowych i przedstawicieli sektora przemysłowego z całego świata. W Gdańsku spotyka się w tym roku ponad 80 uczestników z 18 krajów Unii Europejskiej oraz goście z Japonii.
Hasło przewodnie konferencji – „Blue Bio Opportunities for Health and Value” – podkreśla znaczenie innowacyjnego i zrównoważonego wykorzystania zasobów wodnych w budowaniu przyszłości niebieskiej biogospodarki, opartej na zdrowiu, jakości i wartości dodanej w łańcuchu dostaw.
Tradycja i znaczenie WEFTA
Pierwsze spotkanie organizacji West European Fish Technologists Association odbyło się w 1970 roku w Niderlandach. Tegoroczna edycja to już 53. konferencja WEFTA, a jednocześnie druga w historii organizowana w Polsce – po raz pierwszy odbyła się ona w Gdańsku w 1996 roku.
Program i lokalizacja
Wydarzenie odbywa się w wyjątkowej przestrzeni – Centrum Konferencyjnym Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku.
Program obejmuje:
- 13 października – przyjęcie powitalne,
- 14–16 października – sesje wykładowe i posterowe,
- 15 października – uroczystą kolację z ogłoszeniem laureata WEFTA Award,
- 17 października – wizyty studyjne poświęcone nowoczesnym rozwiązaniom w zakresie hodowli pstrąga tęczowego i przetwórstwa ryb łososiowatych.
Prelegenci i sesje tematyczne
Wśród keynote speakerów tegorocznej edycji znaleźli się wybitni specjaliści w dziedzinie nauk o żywności i przetwórstwa ryb:
- dr Grethe Hyldig (Duński Uniwersytet Techniczny) – laureatka WEFTA Award 2024, ekspertka w zakresie oceny jakości sensorycznej ryb i owoców morza,
- dr hab. inż. Joanna Szlinder-Richert, prof. MIR-PIB – Zastępca Dyrektora ds. Naukowych w MIR-PIB, specjalistka w zakresie chemii żywności i środowiska oraz innowacji technologicznych w przetwórstwie rybnym,
- Tomasz Pyjor (Mowi Central Europe) – ekspert branży przetwórstwa łososi, odpowiedzialny za systemy jakości i bezpieczeństwo produkcji w zakładach produkujących co czwartego wędzonego łososia sprzedawanego w UE.
Tematy sesji WEFTA 2025
-
Future & Sustainable Seafood Processing Opportunities
Innowacyjne technologie przetwórstwa ryb – energooszczędne, niskoemisyjne, zero-waste, wykorzystanie produktów ubocznych, cyfryzacja procesów. -
Future Raw Material Supply: Fisheries and Aquaculture Innovation
Nowoczesne modele rybołówstwa i akwakultury, zrównoważone dostawy surowców, dobrostan ryb, jakość i wpływ pasz. -
Next-Gen Seafood as Food: Nutrition, Health, Functionality & Sensory Quality
Wartość odżywcza, żywność funkcjonalna, nowe składniki i produkty odpowiadające trendom żywieniowym. -
Seafood Safety and Authenticity
Bezpieczeństwo i autentyczność produktów rybnych – pozostałości chemiczne, mikroorganizmy, mikroplastik, traceability. -
Blue Biotechnology and Marine Bioactive Compounds
Biotechnologiczne wykorzystanie organizmów wodnych – bioaktywne związki i biomateriały dla farmacji i kosmetyki. -
Seafood Market, Consumption and Consumer Behaviour
Trendy konsumenckie, edukacja, promocja spożycia ryb i owoców morza, zaufanie i komunikacja wartości produktów.
W imieniu Komitetu Organizacyjnego
dr inż. Olga Szulecka
Przewodnicząca Konferencji WEFTA 2025
Morski Instytut Rybacki – Państwowy Instytut Badawczy