Błękitna gospodarka – Nowa strategia zrównoważonego wykorzystania oceanów.

Błękitna gospodarka – Nowa strategia zrównoważonego wykorzystania oceanów.

W dniu 24.06.2010r odbył się wykład profesora Włodzimierza Kaczyńskiego zatytułowany:

„Błękitna gospodarka – Nowa strategia zrównoważonego wykorzystania oceanów: Wnioski dla Polski”.

„Błękitna gospodarka”, to nowe podejście wielu przodujących morskich krajów świata do działalności człowieka na oceanach. Idea ta pozwala ocenić, jak nowe technologie wykorzystania bogactw morskich i modele działalności handlowej, mogą spełniać ekologicznie i ekonomicznie warunki zrównoważonego wykorzystania oceanów. Nowe podejście będzie miało także silny wpływ na politykę morską Polski.

Prof. Kaczyński jest absolwentem Państwowej Szkoły Morskiej w Gdyni (1956), Wyższej Szkoły Ekonomicznej w Sopocie (1965) i Uniwersytetu Gdańskiego (1973). Pracował w Polskich Liniach Oceanicznych, w Centromorze-Gdańsk i w Morskim Instytucie Rybackim w Gdyni, skąd wyjechał do USA jako stypendysta Fundacji Fulbrighta.

Od 1982 r. pracuje w Szkole Spraw Morskich i jest afiliowany w Ellison Center, Szkoła Studiów Międzynarodowych, University of Washington, Seattle, Stan Washington USA.

Otrzymał dwukrotnie grant amerykańskiej Fundacji Fulbrighta (1975 i 2007). Zapraszany był na wykłady gościnne lub seminaria w wielu uniwersytetach amerykańskich, kanadyjskich, chińskich i koreańskich m.in. Columbia University, University of Delaware, University of British Columbia, Oregon State University, Uniwersytecie Władywostockim i Uniwersytecie im. Nelsona Mandeli. Opublikował dwie książki i około sto artykułów naukowych, między innnymi: w Marine Policy Journal, Ocean Development and International Law Journal, Journal of Canadian Board of Fisheries, Coastal Management Journal i innych czasopismach. Specjalizuje się w polityce morskiej, studiach strategicznych wykorzystania zasobów oceanicznych i współpracy ekonomicznej z morskimi krajami rozwijającymi się.


Skip to content