Pożegnanie prof. dr. inż. Daniela Dutkiewicza

Pożegnanie prof. dr. inż. Daniela Dutkiewicza

Ze smutkiem żegnamy

prof. dr. inż. Daniela Dutkiewicza

wieloletniego pracownika Morskiego Instytutu Rybackiego – Państwowego Instytutu Badawczego. W zmarłym straciliśmy wspaniałego kolegę, znakomitego naukowca, inicjatora powołania na Politechnice Gdańskiej pierwszego w Polsce kierunku studiów – maszyny i urządzenia przemysłu spożywczego. Zmarły był konstruktorem wielu innowacyjnych maszyn wdrożonych do przemysłu rybnego, w tym unikalnej w skali światowej przemysłowej linii do odskorupiania antarktycznego kryla.  Jako wykładowca na Wydziale Rybackim WSR w Olsztynie, następnie w Szczecinie, a także w Politechnice Gdańskiej i Politechnice Koszalińskiej, wniósł ogromny wkład w wykształcenie wielu specjalistów w dziedzinie maszyn przemysłu spożywczego. W latach 1975/1976 kierował Pierwszą Polską Morską Ekspedycją Antarktyczną na statku nauki polskiej r/v „Profesor Siedlecki”. W latach 1985-1998 i 2000-2002 był zastępcą dyrektora MIR ds. naukowych oraz dwukrotnie pełnił również obowiązki dyrektora Instytutu .

Za swe zasługi został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Złotym Krzyżem Zasługi, medalem Komisji Edukacji Narodowej i wieloma odznaczeniami zawodowymi i społecznymi.

Odszedł nasz wspaniały mentor, przyjaciel i kolega. Po prostu Dobry i Życzliwy Człowiek.

Pochowany zostanie na cmentarzu Srebrzysko w Gdańsku dnia 23 listopada o godz. 12.30, a wyprowadzenie prochów nastąpi o godz. 13.00.

Dyrekcja i Pracownicy Morskiego Instytutu Rybackiego – Państwowego Instytutu Badawczego

 

Skip to content