Biblioteka Naukowa

This is a parallax text block. Click the edit button to change this text.

O zakładzie

Biblioteka Naukowa jako równolatka Instytutu, jest najstarszą w Polsce biblioteką „morską”.

Jej zasób, to jedyny w Polsce zbiór piśmiennictwa z zakresu morskich badań rybackich, w tym: bogata kolekcja wydawnictw organizacji międzynarodowych i konwencji rybackich tj. FAO, ICES, NEAFC, NAFO, CCAMLR, Międzynarodowej Komisji Morza Bałtyckiego, atlasy, encyklopedie, słowniki, klucze do oznaczania ryb i żywych organizmów morskich, a także unikatowa w kraju Polska Bibliografia Rybołówstwa Morskiego za lata 1945-1991.

Kolekcja biblioteki obejmuje prace XVIII, XIX, XX wieczne oraz bieżące z takich dziedzin, jak: oceanografia biologiczna i fizyczna, ichtiologia, biologia i ekologia morza, żywe zasoby i ich zarządzanie; technika połowów; technologia przetwórstwa morskich surowców żywnościowych; ekonomika gospodarki rybnej.

Ze zbiorów biblioteki można korzystać na miejscu, w czytelni. Dostęp do nich nie wymaga posiadania żadnej specjalnej karty czytelnika. Natomiast wypożyczać książki i czasopisma mogą jedynie pracownicy i doktoranci MIR – PIB. Osoby z zewnątrz dokonują wypożyczeń wtedy, gdy dysponują rewersem międzybibliotecznym, podstemplowanym przez bibliotekarza z ich biblioteki macierzystej.

Biblioteka prowadzi wypożyczenia międzybiblioteczne oraz sporządza kopie artykułów i fragmentów książek.

Wielkość zbiorów:

DRUKI ZWARTE – 15 500 vol.

WYDAWNICTWA CIĄGŁE – 9 500 vol.

Godziny otwarcia

Biblioteka czynna jest codziennie oprócz środy i świąt w godz. 9-14

ASFA

Baza ASFA: Aquatic Sciences and Fisheries Abstracts jest jedną z wiodących na świecie baz informacyjnych z zakresu nauk wodnych i rybactwa. Opracowywana jest od 1971 r. przez międzynarodowy system informacyjny ASFIS (Aquatic Sciences and Fisheries Information System), do którego należy obecnie 69 partnerów –  52 państwa, 16 organizacji międzynarodowych oraz wydawca bazy firma ProQuest.

Działające od 1996 r. w Morskim Instytucie Rybackim, Polskie Centrum Wprowadzania Danych do Systemu ASFIS jest częścią międzynarodowego  systemu informacyjnego ASFIS. Centrum tworzy obecnie pięć ośrodków naukowych: Morski Instytut Rybacki – PIB (koordynator krajowy Systemu), Instytut Oceanologii PAN w Sopocie, Instytut Rybactwa Śródlądowego w Olsztynie, Uniwersytet Gdański i Akademia Pomorska w Słupsku. Dzięki udziałowi MIR-PIB w systemie ASFIS, Instytut otrzymuje bezpłatny dostęp do internetowej bazy ASFA.

W bazie znajduje się obecnie około 2 mln 74 tys. opisów bibliograficznych artykułów z monitorowanych do bazy 3503 czasopism, miesięcznie wprowadzanych jest około 12 tys. nowych opisów.

Skład osobowy

Imię i nazwiskoE-mailTelefon
dr Małgorzata Grabowska-Popowmpopow@mir.gdynia.pl+48 587-356-278
mgr inż. Zofia Brzeskazbrzeska@mir.gdynia.pl+48 587-356-278
mgr Iwona Feyifey@mir.gdynia.pl+48 587-356-278/104