Piesek „Baltic” uratowany przez załogę R/V Baltica.

Piesek „Baltic” uratowany przez załogę R/V Baltica.

fot. Maciej Czoska

*”Baltic”, piesek uratowany przez R/V”Baltica”, decyzją Zarządu Morskiego Instytutu Rybackiego w Gdyni, został w dniu 28.01.2010r. zamustrowany na statek i stał się członkiem załogi.*

R/V „Baltica” jest statkiem badawczym, którego współwłaścicielami są: Morski Instytut Rybacki w Gdyni oraz Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej – Oddział Morski w Gdyni. Armatorem statku jest Morski Instytut Rybacki w Gdyni, który zatrudnia załogę.

25.01.2010r około godziny 15.40, załoga statku uratowała psa dryfującego na krze lodowej ok. 15 mil morskich od brzegu (w okolicach Wisłoujścia). Pies przebywał na krze wiele godzin, zsuwał się do wody i ponownie na nią wdrapywał. Był w stanie prawie całkowitego wyczerpania, a mimo to dzielnie walczył o życie.

Kapitan Jerzy Wosachło zarządził akcję ratunkową. Załoga statku opuściła ponton i podjęła psa na burtę R/V”Baltica”. WOPRowiec i inspektor Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami Adam Buczyński, który wyciągnął psa z wody, profesjonalnie zaopiekował się nowym pasażerem. Piesek został osuszony, ogrzany, po pewnym czasie nakarmiony. Całą noc przebywał pod czujnym okiem Pana Adama.

Rano,po wejściu do portu, piesek został zawieziony na badania weterynaryjne. Podano mu antybiotyk, witaminy, zrobiono badania krwi. Jego stan zdrowia został określony, jako nadspodziewanie dobry. Kolejne badania wykazały jednak, że nie jest całkiem zdrowy. Musi być na specjalnej diecie…i jest. Zadbaliśmy o to

Kiedy już zadbaliśmy o zdrowie, zaczęliśmy poszukiwania rodziny psiaka.Było kilka sygnałów, że się odnalazła, ale były one chybione. Za każdym razem okazywało się, że Państwo źle rozpoznali pupila.

Nadzwyczaj miły i przyjazny, błyskawicznie zżył się z załogą, pod której czujnym okiem obecnie przebywa. Otrzymał imię „Baltic”, aby wszyscy wiedzieli, że”wilki morskie” ze statku badawczego „Baltica” i psi rozbitek stworzyli rodzinę.

Morski Instytut Rybacki w Gdyni wita na pokładzie!

Filmy:

Czytaj więcej na:
http://www.tvn24.pl/-1,1640581,0,1,pies-z-kry-podbija-swiat,wiadomosc.html

Kontakt z załogą R/V Baltica: baltica@mir.gdynia.pl

Załoga satku R/V Baltica:

1. Jerzy Wosachło Kapitan
2. Joachim Jahn Starszy oficer
3. Mirosław Lejtan Oficer wachtowy
4. Edward Toborowicz St. oficer mechanik
5. Adam Szarmach Bosman
6. Adam Buczyński Of. mech. wachtowy
7. Antoni Sadkowski Oficer elektryk
8. Kazimierz Hinz St. marynarz
9. Leszek Kudaszewicz St. marynarz
10. Mirosław Ryduchowski Kucharz
11. Ryszard Zarębski Steward
Skip to content