Pomorska Konferencja Open Science – otwartość w udostępnianiu zasobów wiedzy i promocja dorobku naukowego Gdańsk, 23–24.10.2017

Pomorska Konferencja Open Science – otwartość w udostępnianiu zasobów wiedzy i promocja dorobku naukowego Gdańsk, 23–24.10.2017

Pomorska Konferencja Open Science

Open_Access-logoW dniach 23–24.10.2017 r na Politechnice Gdańskiej odbyła się konferencja na temat otwartego dostępu do publikacji i danych naukowych. Wzięli w niej udział uczeni, wydawcy i pracownicy informacji naukowej z całej Polski, w tym MIR-PIB. Gościem konferencji, nad którą patronat objął Jego Magnificencja Rektor Politechniki Gdańskiej, prof. dr hab. inż. Jacek Namieśnik, była pani Vanessa Proudman, dyrektor SPARC Europe. Organizacja ta, współpracująca m.in. z Komisją Europejską działa na rzecz promocji Open Access w nauce.

Obrady Konferencji miały miejsce w gmachu Wydziału Elektroniki, Telekomunikacji i Informatyki i były transmitowane na żywo poprzez kanał na YouTube, a także komentowane na bieżąco poprzez Twittera.

Podczas dwudniowego spotkania poruszono wiele ważnych dla środowiska nauki zagadnień, takich jak: polityka Unii Europejskiej i polskich władz wobec OA, korzyści płynące z publikowaniu w OA, polityka wydawców wobec OA, repozytoria – instytucjonalne i „sieroce”, wymagania OA w programie Horyzont 2020, otwarty dostęp do danych badawczych, prawo autorskie i licencja CC, rola bazy SHERPA RoMEO w otwartym udostępnianiu publikacji, czy też znaczenie meta danych dla sprawności poszukiwań.

Szczególne miejsce w programie konferencji zajął najnowszy projekt Politechniki Gdańskiej, czyli „MOST Wiedzy”. To platforma mająca za zadanie połączenie świata nauki ze światem biznesu, stanowiąca jednocześnie repozytorium instytucjonalne.

Spotkanie zatytułowane „Pomorska Konferencja Open Science – otwartość w udostępnianiu zasobów wiedzy i promocja dorobku naukowego” uznać należy za wyjątkowo udane i przydatne dla uczonych i pracowników informacji naukowej, poruszono bowiem kwestie ważne, o których wiedza jest powierzchowna, lub w ogóle jej nie ma.

Materiały z konferencji są dostępne dla pracowników MIR-PIB w Bibliotece Naukowej Instytutu. Szczegółowe informacje o Open Access można znaleźć tutaj: https://mir.gdynia.pl/open-access-oa/

 nagłówek

Fot. Małgorzata Grabowska-Popow

Konferencja PKOS2017

Fot. Twitter, dzięki uprzejmości PG

Skip to content