Seabin- mały kosz, duża sprawa

Seabin- mały kosz, duża sprawa

30 lipca 2021 Fundacja Rozwoju Akwarium Gdyńskiego (FRAG), Save the Sea oraz Gdynia Sport dokonały oficjalnego przekazania urządzenia Seabin do Mariny Gdynia. Tym samym symbolicznie zakończono ponad dwuletni projekt, którego celem było wsparcie ochrony wód Bałtyku.

Seabin to innowacyjne urządzenie służące do oczyszczania wód portów jachtowych z zanieczyszczeń powierzchniowych. Ten wodny kosz na śmieci działa jak filtr zasysający wody powierzchniowe akwenu, w którym jest zainstalowany. Śmieci stałe, takie jak plastik, łapane są do specjalnej siatki znajdującej się we wnętrzu Seabina, natomiast inne zanieczyszczenia powierzchniowe, w tym substancje ropopochodne, zatrzymują się na specjalnym, chłonnym filtrze.

Zakup urządzenia jest końcowym efektem rozpoczętej w lipcu 2019 r. współpracy z panią Ewą Gajewską (Amber Girl), koordynowanego ze strony Fundacji przez panią Dominikę Wojcieszek. Zbiórka funduszy na projekt odbywała się poprzez sprzedaż srebrnej bransoletki Save the Sea, zaprojektowanej i sprzedawanej przez Amber Girl. Do wykonania bransoletki użyto m.in. sznurka rPET produkowanego z przetworzonych plastikowych butelek oraz innych przemysłowych odpadów PET. W toku projektu sprzedano niemal 500 bransoletek Save the Sea, które powędrowały nie tylko do mieszkańców Trójmiasta, ale również poza granice naszego kraju. Znaczny udział w realizacji tego przedsięwzięcia, mili również pracownicy MIR-PIB, którzy kilkakrotnie mieli okazję zakupić bransoletki osobiście, na terenie budynku przy ul. Kołłątaja. Tym samym można powiedzieć, że swój udział w projekcie mieli wszyscy ci, którzy zdecydowali się zakupić bransoletkę i dzięki temu zrealizować jeden z celów projektu, jakim była budowa odpowiedzialnej postawy ekologicznej wśród społeczeństwa.

Intencją FRAG jest umożliwienie wykorzystania urządzenia Seabin przez Centrum Edukacji Akwarium Gdyńskiego, jako swoistej pomocy dydaktycznej przy prowadzeniu praktycznych zajęć edukacyjnych, wśród młodzieży szkolnej, na temat zanieczyszczenia morza plastikiem. Jak działa urządzenie można na żywo zobaczyć w Marinie Gdynia, która jest jego docelowym użytkownikiem.

Więcej na stronie: https://akwarium.gdynia.pl/projekt-save-the-sea/

FRAG

Skip to content