W Morskim Instytucie Rybackim – PIB (Zakład Ekonomiki Rybackiej) realizowany jest projekt IMPRESS – Innowacyjne podejście do składników pochodzenia morskiego i słodkowodnego w celu opracowania zrównoważonej żywności i łańcuchów wartości. Celem projektu jest promowanie zrównoważonej i bezodpadowej produkcji i konsumpcji. Czteroletni projekt, współfinansowany jest przez program Horyzont Europa. Realizuje go konsorcjum 14 instytutów, stowarzyszeń biznesowych, organizacji non-profit i MŚP z 7 krajów. MIR odpowiada za społeczno-ekonomiczną część projektu.
W ramach badań przeprowadzonych przez MIR-PIB w projekcie IMPRESS, analizowano preferencje konsumentów w zakresie konsumpcji ryb i produktów alternatywnych oraz motywacji zakupowych. Wyniki wskazały, że niezależnie od kraju badania, trzy główne czynniki wpływają na decyzje o konsumpcji ryb: zdrowie, smak oraz urozmaicenie diety. Konsumenci doceniają też wartość odżywczą ryb, zwłaszcza wysoką zawartość białka, kwasów tłuszczowych omega-3 oraz witamin i minerałów, które są kluczowe dla zdrowia serca, mózgu i ogólnej kondycji organizmu.
Jeśli chodzi o bariery związane z zakupem i konsumpcją ryb, respondenci wskazywali na wysokie ceny ryb oraz swoje obawy dotyczące zanieczyszczeń, takich jak metale ciężkie czy mikroplastiki.
Badania wykazały także, że wielu konsumentów jest zainteresowanych produktami alternatywnymi, np. pochodzenia roślinnego lub z roślinnymi dodatkami, jednak nie mają dostatecznych informacji o możliwości ich nabycia oraz wartościach odżywczych. Aż 48% badanych deklarowało chęć wypróbowania produktów imitujących produkty rybne, co otwiera możliwość rozwoju nowych produktów spełniających oczekiwania konsumentów, którzy do tej pory musieli unikać produktów rybnych ze względu na np. alergie oraz świadomych konsumentów, którzy dostosowują swoją konsumpcję do możliwości zrównoważonego pozyskiwania surowców rybnych.
W kolejnym etapie realizacji partnerzy projektu IMPRESS planują wykorzystać dane do opracowania prototypowych produktów roślinnych i hybrydowych, które będą atrakcyjne smakowo, a jednocześnie będą charakteryzować się wysoką jakością odżywczą. Zespół badawczy skoncentruje się na tworzeniu prototypów produktów oraz testowaniu ich w różnych grupach konsumentów. Będą one oceniane pod kątem smaku, tekstury, wartości odżywczych oraz wpływu na środowisko. Ostatecznym celem jest opracowanie produktów, które będą mogły konkurować na rynku z tradycyjnymi produktami oraz przyciągną nowych konsumentów zainteresowanych zrównoważonym stylem życia.
Kierownikiem projektu w MIR jest dr Marcin Rakowski.