Z przyjemnością informujemy, że dr Szymon Smoliński z Zakładu Zasobów Rybackich MIR-PIB znalazł się w zaszczytnym gronie młodych naukowców wspierających Björn Carlsons Östersjöstiftelse.
W skład Björn Carlsons Baltic Fellows wchodzi jedenastu młodych naukowców ze Szwecji oraz jedenastu z pozostałych krajów nadbałtyckich. Polskę reprezentuje dr Szymon Smoliński z Morskiego Instytutu Rybackiego – PIB oraz dr hab. Monika Kędra, prof. Instytutu Oceanologii PAN w Sopocie.
Celem współpracy naukowców jest poprawa stanu Bałtyku, m.in. poprzez uświadomienie politykom i decydentom pilnej potrzeby działania oraz wskazania, co należy zrobić, aby kondycja Morza Bałtyckiego i jego zasobów była lepsza.
Fundacja Björn Carlsons Östersjöstiftelse, znana również jako BalticSea2020, została założona w 2005 r. W ciągu 15 lat od powstania finansowała działania i projekty badawcze, które pogłębiły wiedzę na temat Morza Bałtyckiego i jego zlewni. Fundacja wpłynęła na prawodawstwo UE w zakresie rybołówstwa i rolnictwa, a także odegrała kluczową rolę w realizacji wielu ważnych badań naukowych i opublikowaniu ich wyników. Również MIR-PIB współrealizował projekt finansowany przez fundację – w latach 2016–2018 dzięki projektowi badawczemu TABACOD uzyskano informacje na temat migracji dorszy, a także danych dotyczących tempa wzrostu ryb tego gatunku (więcej: https://mir.gdynia.pl/rusza-projekt-znakowania-dorszy-baltyckich-tabacod/).
Od 2022 r. fundacja przyznaje nagrodę specjalną, tzw. Bałtyckiego Nobla, za badania, które wniosły cenny wkład w poprawę stanu środowiska Morza Bałtyckiego. Aktualnie trwają prace nad wyborem zwycięzcy tej prestiżowej nagrody wynoszącej 3 mln koron szwedzkich. Tegorocznego laureata nagrody Björn Carlsons Östersjöpris poznamy podczas ceremonii wręczenia, która odbędzie się 26 września br. w Grand Hotelu w Sztokholmie.
Zachęcamy również do śledzenia Björn Carlsons Östersjöpris w mediach społecznościowych: https://www.facebook.com/bjorncarlsonsostersjopris