Odszedł Robert Richard Marak (Bob)

Odszedł Robert Richard Marak (Bob)

Z przykrością przyjęliśmy informację, że w wieku 87 lat zmarł Robert Richard Marak (Bob) – 30.01.1929 – 13.06.2016, wieloletni pracownik NOAA, blisko związany z Zakładem Sortowania i Oznaczania Planktonu w Szczecinie.R_Marak

Z wykształcenia biolog morza, swoją karierę zawodową rozpoczął w laboratorium Fish and Wildlife (obecnie NOAA) w Milford, CT. Pracował również w laboratoriach Woods Hole, Juneau na Alasce oraz w Narragansett.

Bob Marak był także współautorem siatki Bongo, powszechnie stosowanej do pobierania próbek planktonu. Przez rok pracował także jako przedstawiciel FAO odbywając podróże do Sierra Leone, Ghany, Nigerii i Senegalu. Tuz przed przejściem na emeryturę odbył także liczne rejsy badawcze z Morza Północnego do Chile i Antarktyki.

Pamiętamy Boba nadzorującego budowę naszego pawilonu Zakładu Sortowania i Oznaczania Planktonu w Szczecinie. Przez wiele lat wspierał naszą pracę, a zwłaszcza pierwsze kroki przekazując nam wiedzę z zakresu oznaczania zoo i ichtioplanktonu.

Wiele nauczyliśmy się również od niego przebywając na szkoleniach w Laboratorium w Narragansett. Bob na zawsze zostanie w naszej pamięci, jako Przyjaciel nie tylko na niwie zawodowej, ale i prywatnej.

Pracownicy Zakładu Sortowania i Oznaczania Planktonu w Szczecinie.

1976_ZSiOP

Rok 1976. Pracownicy Zakładu Sortowania i Oznaczania Planktonu w Szczecinie z naukowcami z USA. Drugi z prawej – dr Kenneth Sherman, drugi z lewej – Robert Richard Marak (Bob). Pierwszy z lewej na dole – doc. Leonard Ejsymont.

Skip to content