POLFISH 2017 – PUCHAR MINISTRA GOSPODARKI MORSKIEJ I ŻEGLUGI ŚRÓDLĄDOWEJ dla MIR-PIB

POLFISH 2017 - PUCHAR MINISTRA GOSPODARKI MORSKIEJ I ŻEGLUGI ŚRÓDLĄDOWEJ dla MIR-PIB

MIR-PIB uczestniczył w 14. Międzynarodowych Targach Przetwórstwa i Produktów Rybnych, prezentując prototyp maszyny do mechanicznego odłuszczania ryb, która otrzymała PUCHAR MINISTRA GOSPODARKI MORSKIEJ I ŻEGLUGI ŚRÓDLĄDOWEJ za najciekawszy produkt prezentowany na targach POLFISH 2017. Autorami nagrodzonej maszyny są dr. inż. Mariusz Kosmowski i prof. dr hab. inż. Andrzej Dowgiałło.

Na naszym stoisku można było zapoznać się z realizowanymi przez Instytut projektami naukowymi, w tym projektami, których celem jest poszukiwanie praktycznych rozwiązań adresowanych do branży rybnej. Instytut jest aktywnym partnerem dla nauki i biznesu w zakresie ocen oddziaływania na środowisko, planowania przestrzennego, świadczenia usług dla przedsiębiorców branży rybnej oraz współpracy w różnorodnych projektach morskich. Podczas Targów POLFISH zaprezentowaliśmy ofertę dotyczącą tych dziedzin. Na stoisku obecne było także Akwarium Gdyńskie MIR-PIB.

W targach POLFISH uczestniczyło 170 wystawców z piętnastu krajów.

W ramach targów odbyły się także ciekawe imprezy, w tym jednodniowe forum, którego celem było  umożliwienie polskim producentom ryb i potencjalnym inwestorom, zapoznanie się z innowacyjnymi technologiami stosowanymi w norweskiej akwakulturze. „Blue Growth” (Błękitny rozwój) – projekt Komisji Europejskiej dla regionu Morza Bałtyckiego identyfikuje akwakulturę, jako jeden z najbardziej obiecujących sektorów lokalnych gospodarek pod względem wzrostu i potencjału zatrudnienia. Polska otrzyma znaczny wkład z Europejskiego Funduszu Morskiego i Rybackiego (EMFF) w sektorze akwakultury w wysokości ponad 200 mln EUR.

Odbyło się także międzynarodowe seminarium organizowane przez MSC Polska. Rok 2017 jest rokiem szczególnym dla MSC i wszystkich partnerów, upływa bowiem dwudziestolecie działalności organizacji na świecie i dziesięciolecie obecności w Polsce. Stąd tematy oparto w dużej mierze na analizie historii certyfikacji MSC, ale także zaprezentowano plany na nadchodzące lata. Omówiono także standardy i warunki certyfikacji.

Uniwersalna maszyna do odłuszczania ryb - poster

plakat odłuszczanie-mini

Fot.: http://polfishtargi.amberexpo.pl/ 
Fot.: Morski Instytut Rybacki – Państwowy Instytut Badawczy

Skip to content