W dniach 26 i 27 października 2023 r., w Opolu oraz w Warszawie, Morski Instytut Rybacki – PIB przeprowadził szkolenia dla sektora HoReCa dotyczące wykorzystania w gastronomii produkowanego w polskiej akwakulturze suma afrykańskiego (zwanego też stawadą albo klariasem).
Część teoretyczną poprowadzili prelegenci z MIR-PIB. Dr hab. inż. Joanna Szlinder-Richert, prof. MIR-PIB, zapoznała uczestników szkolenia z wartościami odżywczymi mięsa suma afrykańskiego. Dr inż. Olga Szulecka opowiedziała o walorach technologicznych tej ryby oraz jej zastosowaniach w przetwórstwie i gastronomii, natomiast Tomasz Kulikowski omówił produkcję i rynek suma afrykańskiego.
Część praktyczną poprowadzili uznani szefowie kuchni. W Opolu pokaz filetowania suma afrykańskiego oraz przygotowania z niego atrakcyjnych dań rybnych wykonał Łukasz Strzelczyk, a w Warszawie degustację innowacyjnych potraw z suma przeprowadził szef kuchni Jarosław Uściński – Prezes Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Szefów Kuchni i Cukierni.
Po pokazach praktycznych dr Adam Mytlewski z MIR-PIB przeprowadził warsztaty identyfikujące szanse i zagrożenia dla wprowadzenia suma afrykańskiego do polskiej gastronomii. Szkolenia zostały zrealizowane w ramach projektu „Znajdowanie nowych rynków zbytu dla suma afrykańskiego z krajowej akwakultury”.
MIR-PIB zaprasza na szkolenia także technologów przetwórstwa rybnego, więcej informacji na ten temat, znajdziecie Państwo pod linkiem: https://mir.gdynia.pl/szkolenie-dla-przetworstwa-rybnego-pt-sum-afrykanski-stawada-perspektywiczny-surowiec-dla-krajowego-przetworstwa-rybnego/
dr hab. inż. Joanna Szlinder-Richert wygłasza prelekcję dotyczącą wartości odżywczej suma afrykańskiego
dr inż. Olga Szulecka omawia możliwości zastosowania suma afrykańskiego w przetwórstwie i gastronomii
jedno z innowacyjnych dań: mozaika z suma afrykańskiego, selera naciowego i buraka w towarzystwie wodorostów nori (propozycja szefa kuchni Łukasza Szewczyka)
sum afrykański w cieście francuskim z sosem na bazie malin, miodu i chilli (propozycja szefa kuchni Łukasza Szewczyka)
dr Adam Mytlewski prowadzi dyskusję z uczestnikami szkolenia w Warszawie