W kilku słowach o ICES, czyli International Council for the Exploration of the Sea

W kilku słowach o ICES, czyli International Council for the Exploration of the Sea

H. C. Andersens Boulevard 46 w Kopenhadze to adres, który znany jest wielu pracownikom MIR-PIB. Właśnie tam, przy jednej z głównych arterii miasta, znajduje się siedziba Międzynarodowej Rady Badań Morza. W języku angielskim jej nazwa brzmi “the International Council for the Exploration of the Sea”, zaś powszechnie stosowany skrótowiec to “ICES”. ICES powstała już w 1902 roku jako międzynarodowa organizacja, której celem było badanie zasobów morskich północnego Atlantyku i mórz przyległych. Obecnie w jej strukturach działa około 6000 ekspertów z ponad 700 instytucji zlokalizowanych w 60 krajach. Misją ICES jest pogłębianie i dzielenie się naukową wiedzą na temat ekosystemów morskich i świadczonych przez nie usług ekosystemowych oraz wykorzystywanie tej wiedzy do generowania porad dotyczących realizacji celów ochrony, zarządzania i zrównoważonego rozwoju. Misja ta jest realizowana m.in. poprzez grupy robocze i warsztaty tematyczne, których akronimy przyprawiają o zawrót głowy nawet najbardziej doświadczonych pracowników. WGBIFS, WGBIOP, WGOH, WGBAST, czy WKMIXHER to tylko kilka akronimów wybranych spośród około 150 opisujących grupy eksperckie funkcjonujące w ramach ICES. Wśród nich znajduje się również WGBFAS (Baltic Fisheries Assessment Working Group, czyli Grupa Robocza ds. Oceny Rybołówstwa Bałtyckiego), jedna z najstarszych grup eksperckich ICES z wieloma tradycjami, która zrzesza naukowców z całego obszaru nadbałtyckiego. ​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​ WGBFAS spotyka się corocznie w kwietniu w celu oceny stanu stad bałtyckich. W ramach przygotowań do tegorocznych prac WGBFAS, w lutym miały miejsce warsztaty dotyczące porównania metod oceny stanu zasobów ryb pelagicznych, czyli WKBALTPEL. W spotkaniu uczestniczyli pracownicy Zakładu Zasobów Rybackich MIR-PIB, prof. Jan Horbowy i dr Szymon Smoliński. W trakcie spotkania omawiane były stada szprota bałtyckiego, śledzia Centralnego Bałtyku oraz śledzia Zatoki Ryskiej. Wynikami tych prac są m.in. nowe modele oceny stanu tych stad oparte o nowoczesne metody i najlepsze dostępne dane oraz uaktualnione punkty referencyjne, wykorzystywane w doradztwie naukowym.

Fot.: Siedziba ICES w Kopenhadze zlokalizowana przy H. C. Andersens Boulevard. (Źródło: Google Street View, zmodyfikowane).

Fot.: Uczestnicy warsztatów dotyczących porównania metod oceny stanu zasobów ryb pelagicznych (WKBALTPEL), które odbyło się w lutym 2023 w siedzibie ICES. (Źródło: ICES).

 

Autor tekstu: Szymon Smoliński

Skip to content