Dnia 6 czerwca 2023 r. odbyła się uroczystość 30-lecia podniesienia bandery na statku naukowo-badawczym r/v Baltica.
W tym miejscu chcielibyśmy Państwu po krótce przedstawić historię naszej Baltici, a jeśli ktoś chciałby dokładniej zgłębić jej losy zachęcamy do lektury okolicznościowego opracowania: „r/v Baltica – 30 lat badań rybackich i oceanograficznych” dostępnego na stronie https://mir.gdynia.pl/r-v-baltica-30-lat-badan-rybackich-i-oceanograficznych/
Kiedy na początku lat 90. ubiegłego wieku Morski Instytut Rybacki rozpoczął starania o wybudowanie statku badawczego dopasowanego swoim rozmiarem i możliwościami do warunków Morza Bałtyckiego, szybko okazało się, że finansowanie i budowa będą możliwe jedynie w przypadku, gdy współwłaścicielami nowego statku będą dwa instytuty – IMGW i MIR.
Na początku mogło to budzić pewne obawy, ponieważ wymagania i potrzeby obu instytutów różniły się i z resztą różnią się do dzisiaj. Szczęśliwie 30 lat wspólnej eksploatacji absolutnie nie potwierdziło tych obaw, a wręcz przeciwnie wskazuje dobitnie, że taki model jest jak najbardziej możliwy do realizacji.
Przetarg na budowę statku badawczego wygrała Stocznia Remontowa Nauta z Gdyni. Umowę pozwalającą na rozpoczęcie prac podpisano w dniu 8 stycznia 1991 roku.
W dniu 22 kwietnia 1992 roku nastąpiło wodowanie statku i nadanie mu imienia. W trakcie budowy statek miał nazwę BSB 40, ale w wyniku ogłoszonego konkursu zwyciężyła nazwa „Baltica”.
Matką chrzestną statku została pani Małgorzata Kozłowska z Komitetu Badań Naukowych.
Dnia 31 maja 1993 roku r/v Baltica zacumowała przy Nadbrzeżu Prezydenta. Odbyło się przekazanie statku do eksploatacji i poświęcenie przez arcybiskupa Tadeusza Gocłowskiego.
W trakcie swojej 30-letniej służby, r/v Baltica wykonała już ponad 520 rejsów, spędziła blisko 4,8 tysięcy dni w morzu, realizując zadania badawcze naszych dwóch instytutów. Tak więc były to niezmiernie pracowite lata.
W ciągu tych lat Baltica miała swe chwile chwały – na przykład gdy w styczniu 2010 roku udało się uratować psa dryfującego na krze lodowej około 15 mil morskich od brzegu. Gdy trafił pod opiekę mechanika, pana Adama Buczyńskiego, po odbyciu rekonwalescencji otrzymał imię Baltic i został zamustrowany na statek, stając się stałym członkiem załogi. Relacje z tej historii były prezentowane przez media na całym świecie.
Obchody jubileuszu rozpoczęto od uroczystego podniesienia bandery i odegrania hymnu państwowego.
Dyrektorzy Instytutów MIR-PIB, dr Piotr Margoński oraz dyrektor IMGW-PIB, profesor Mirosław Miętus powitali przybyłych gości i powiedzieli kilka słów o statku w imieniu swoich Instytutów. Swoją obecnością zaszczycił nas m.in. pan Minister Krzysztof Ciecióra, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Dyrektorzy serdecznie podziękowali również wszystkim członkom załogi r/v Baltica, a w sposób szczególny wszystkim Panom Kapitanom, którzy realizując zadania badawcze zawsze w sposób szczególny dbali o bezpieczeństwo załogi i ekipy naukowej, co pozwoliło, mimo czasem bardzo niesprzyjających warunków na morzu, bezpiecznie wrócić do portu.
Po tej części zaproszeni mieli możliwość krótkiego zwiedzenia r/v Baltici. Ponadto, uroczystość uświetnił zespół szantowy „Własny Port”, który zagrał krótki koncert w budynku Akwarium Gdyńskiego MIR-PIB.
Dyrektorzy Instytutów MIR-PIB, dr Piotr Margoński oraz dyrektor IMGW-PIB, profesor Mirosław Miętus witają przybyłych gości
Goście przybyli na uroczystości 30-lecia R/V Baltica
Kapitan wraz z Załogą R/V Baltica
Dawni Kapitanowie R/V Baltica oraz dr inż. Zbigniew Karnicki (drugi od lewej), ówczesny dyrektor MIR, który odbierał statek
Na pierwszym planie: pan Minister Krzysztof Ciecióra, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi wita panią Annę Stelmaszyk–Świerczyńską, zastępcę dyrektora Urzędu Morskiego w Gdyni
Na drugim planie od lewej: dr Piotr Margoński – dyrektor MIR-PIB, profesor Mirosław Miętus – dyrektor IMGW-PIB, pan Piotr Gawron, zastępca dyrektora Urzędu Morskiego w Gdyni oraz pan kmdr Bartosz Zembrzuski- szef oddziału Oceanograficzno-Meteorologicznego BHMW
Zespół muzyczny „Własny Port”
Zdjęcia: Piotr Manasterski