Międzynarodowy certyfikat interkalibracji fitoplanktonowej

Międzynarodowy certyfikat interkalibracji fitoplanktonowej

W celu zapewnienia jak najlepszej jakości wyników analizy fitoplanktonu w próbach bałtyckiej wody morskiej, organizowane są co kilka lat międzynarodowe interkalibracje. Są to ćwiczenia obejmujące zarówno identyfikację organizmów, jak i dokładność liczenia komórek fitoplanktonowych i szacowania ich biomasy. Chodzi o to, żeby wszyscy zajmujący się badaniami środowiskowymi fitoplanktonu na Bałtyku robili to tą samą metodą -metodyka opisana jest co prawda w stosownym dla fitoplanktonu HELCOM Manual, ale chodzi też oto czy rzeczywiście wszyscy są tak samo sprawni w mierzeniu, dokładni w liczeniu oraz czy mają wystarczające umiejętności, co do identyfikacji organizmów. Wtedy można porównywać dane zebrane w różnych częściach Bałtyku przez osoby, które posługują się tą samą metodą i robią to wystarczająco umiejętnie.

W październiku 2014 roku Finish Environmental Institute SYKE przeprowadził taką interkalibrację pod nazwą ProfTest SYKE 10/2014 Phytoplankton Proficiency Test. Jednak za udział w niej trzeba było zapłacić. Koszty uczestnictwa Janiny Kownackiej pokrył w całości HELCOM, na prośbę kierownika grupy ekspertów fitoplanktonowych (HELCOM PEG). W pracach tej grupy Janina Kownacka bierze czynny udział od 2009 roku.

W ramach tego testu należało rozpoznać 20 organizmów fitoplanktonowych pokazanych na wideoklipach, policzyć wszystkie organizmy, pokazane jako mikroskopowe pola widzenia na kolejnych 25 wideoklipach oraz pomierzyć komórki wybranych taksonów przysłanych w specjalnych podpróbach wody morskiej.

Uzyskane rezultaty były zadowalające i świadczyły o tym, że analiza naszych prób fitoplanktonowych spełnia standardy krajów nadbałtyckich.

Poprzednia interkalibracja, w której Janina Kownacka brała udział razem ze Sławomirą Gromisz, organizowana była przez Federal Environment Agency Dessau-Roßlau Berlin w 2007 roku i dotyczyła analizy zarówno naturalnych, jak i syntetycznych prób wody morskiej. Wtedy również osiągnięte rezultaty mieściły się w granicach standardów bałtyckich. Wtedy brało udział 28 laboratoriów, z czego 19 to członkowie HELCOM PEG.

no images were found

Skip to content