Trzecie miejsce Akwarium Gdyńskiego MIR-PIB podczas XIII Regat Smoczych Łodzi Instytucji Kultury

Trzecie miejsce Akwarium Gdyńskiego MIR-PIB podczas XIII Regat Smoczych Łodzi Instytucji Kultury

W zeszły piątek odbyła się już 13 edycja wyścigów smoczych łodzi na wodach Motławy w Gdańsku. To widowiskowe i emocjonujące wydarzenie organizowane jest co roku przez Narodowe Muzeum Morskie, a uczestniczą w nim reprezentanci trójmiejskich instytucji kultury. Na jedno popołudnie zmieniają się w prawdziwych sportowców zacięcie walczących o puchar. Do zawodów stanęło 8 instytucji, wśród nich Muzeum Archeologiczne w GdańskuMuzeum Narodowe w GdańskuMuzeum GdańskaMuzeum II Wojny ŚwiatowejMuzeum Zamkowe w MalborkuHevelianumNarodowe Muzeum Morskie w Gdańsku i oczywiście Akwarium Gdyńskie MIR-PIB.

Wyścigi smoczych łodzi to sport o długiej historii i głęboko zakorzenionej kulturze. Wywodzi się z tradycji chińskich i jest symbolem współpracy, siły i determinacji. Same łodzie mają niezwykły wygląd. Z przodu łodzi znajduje się drewniany, malowany łeb smoka, a z tyłu jego ogon. Na przodzie łodzi rytm wybija bębniarz, z tyłu znajduje się sternik, który stoi na rufie i kieruje łodzią. Zawodnicy siedzą w dwóch równoległych rzędach, które pracują wspólnie, napędzając łódź zsynchronizowanymi wiosłami. To nie tylko rywalizacja sportowa, ale także doskonała okazja do integracji, budowania zespołu i wzmacniania więzi między uczestnikami.

Zadaniem zawodników było przepłynięcie 200 m na czas. Na każdej łodzi wystartowało 20 osób. W tym wszystkie drużyny starały się poprawić swoje czasy z poprzednich lat. Po raz pierwszy puchar odebrało Muzeum Zamkowe w Malborku – serdecznie gratulujemy!

Załoga Akwarium Gdyńskiego również stanęła na wysokości zadania i zajęła trzecie miejsce! Różnice w czasach drużyn na podium były sekundowe, a emocje ogromne! Jeżeli chcecie Państwo zobaczyć, jak wyglądały finały z naszej perspektywy obejrzyjcie film: https://akwarium.gdynia.pl/xiii-regaty-smoczych-lodzi-instytucji-kultury/

Niecierpliwie czekamy na kolejne zawody! Zapraszamy Was za rok!

 

Skip to content