45 lat współpracy polsko-amerykańskiej w dziedzinie ekologii rybackiej

45 lat współpracy polsko-amerykańskiej w dziedzinie ekologii rybackiej

W dniu 9 maja br. odbyła się w instytucie Konferencja z okazji jubileuszu 45-lecia współpracy naukowej pomiędzy NOAA i MIR-PIB w zakresie ekologii rybackiej (1974-2019). Uroczystości otworzył dyrektor MIR-PIB, dr Piotr Margoński, podkreślając znaczenie podpisanej 45 lat temu umowy, która dawała niezwykłe możliwości strategicznej współpracy z instytutami amerykańskimi i rozwoju naukowego. Dyrektor Margoński podziękował wszystkim pracownikom Zakładu Sortowania i Oznaczania Planktonu za ich niezwykle ciężką pracę i profesjonalizm. Zakład stanowi zespół o unikalnej, w skali światowej, kompetencji w zakresie oznaczania organizmów planktonowych. Szczególne podziękowania skierowane zostały do dr. Kennetha Shermana (NOAA) za jego niezwykły upór i wytrwałość w popieraniu tej współpracy. Dr Ken Sherman przedstawił kulisy podpisania pierwszej umowy i historię kontraktu.

W czasie uroczystości dr Jonathan A. Hare (Director of the Northeast Fisheries Science Center, NOAA) otrzymał Medal im. Profesora Kazimierza Demela. Medal i Dyplom wręczyli: prof. Zygmunt Klusek, Przewodniczący Rady Naukowej MIR-PIB i dyrektor Piotr Margoński.

Po przerwie odbyły się dwie sesje z prezentacjami dotyczącymi badań zooplanktonowych, potencjału tych badań w Arktyce i wspólnych badań amerykańsko-polskich dotyczących mórz i atmosfery.

W konferencji uczestniczyło ponad sto osób.

 

Skip to content